9 ترفند طلایی خانه تکانی سریع ویژه عید نوروز

خانه تکانی سریع و کامل

نوروز سرآغاز بهار و شروع یک زندگی مجدد است. در فرهنگ اصیل ایرانی، آغاز سال جدید با شروع بهار همزمان شده است. با فرارسیدن بهار، زنده شدن گیاهان و بیدار شدن طبیعت، انسان ها نیز سال جدیدی از زندگی خود را شروع می کنند. این شروع جدید آداب و رسومی به همراه دارد. این آداب نماد و جلوه آغاز دوباره هستند؛ مثل پوشیدن لباس نو، تازه کردن دیدار ها و تمیز کردن محل کار یا زندگی. در این مقاله خانه تکانی سریع و کامل نوروز را به عنوان یکی از ارکان اصلی پیشواز سال نو بررسی خواهیم کرد.

امروزه با توجه به اشتغال اکثر افراد خانواده و افزایش درگیری های روزمره، معمولاً وقت کافی برای خونه تکونی اساسی وجود ندارد. از سوی دیگر، تمیز کردن خانه و قرار گرفتن در حال و هوای نوروز هم چیزی نیست که بتوان حذف کرد. به همین دلیل، رعایت کردن برخی نکات که در عین سادگی برای یک خانه تکانی سریع مؤثر هستند بسیار مهم است. در این مقاله تلاش می کنیم قدم به قدم این اصول را با هم بیاموزیم. با این ترفندها تمیز کردن خانه زودتر از همیشه تمام می شود.

برنامه ریزی اولین قدم برای انجام هر کار

یکی از موثر ترین روش ها برای انجام هرکاری در یک مدت زمان مشخص، داشتن برنامه ریزی است. بهتر است در ابتدای اسفند ماه یک برنامه مناسب برای انجام خانه تکانی سریع و کامل برای خود در نظر بگیرید. پیشنهاد ما این است که این برنامه را به صورت مکتوب تهیه کرده و رعایت کنید. دقت کنید که در برنامه ریزی خود، روز هایی را به خانه تکانی اختصاص دهید که کار دیگری ندارید. بدین صورت می توانید بدون عجله و به درستی این کار را انجام دهید. داشتن یک برنامه صحیح با در نظر گرفتن همه فعالیت های ضروری، باعث می شود همه کار ها در آرامش انجام شوند.

همه برنامه ها را در یک روز قرار ندهید

انجام دادن همزمان چند کار معمولاً باعث کاهش کیفیت یا نا تمام ماندن همه آن ها می شود. به همین دلیل، بهتر است خانه تکانی را به روز هایی موکول کنید که زمان آزاد کافی دارید. فشردگی کار ها در یک زمان شما را به شدت خسته خواهد کرد و باعث می شود به برخی از امور با کیفیت مطلوب رسیدگی نشود. بهتر است در روز های خانه تکانی برنامه ای برای خرید، ملاقات با یک دوست، انجام کار های اداری و یا سایر موارد قرار ندهید. به علاوه، انتخاب روز های تعطیل برای خانه تکانی بسیار مناسب و هوشمندانه است.

برای داشتن یک خانه تکانی سریع در نوروز اولویت ها را مشخص کنید

یکی از نکاتی که رعایت آن به تسریع خونه تکونی کمک می کند، مشخص کردن اولویت هاست. قبل از شروع، لیستی از تمام کارهایی که باید انجام شود مشخص کنید. دقت کنید که تمام جزئیات را در لیست خود وارد کنید. سپس چند بار لیست را مرور کنید تا مطمئن شوید چیزی را فراموش نکرده اید. سپس، مقدار زمان تقریبی لازم برای انجام هر فعالیت را مشخص کنید. حالا با یک نگاه سریع به لیست، اولویت ها به شما چشمک می زنند. با مشخص کردن بخش هایی از کار که انجام آن ها برای شما مقدم است از سردرگمی نجات پیدا می کنید و می دانید باید از کجا شروع کنید. این موضوع می تواند به داشتن یک خانه تکانی سریع و کامل بسیار کمک کند.

اهمیت کار تیمی در خانه تکانی سریع

همکاری در خانه تکانی سریع و کامل

همه افراد یک خانواده در یک خانه زندگی می کنند بنا براین تمیز کردن خانه وظیفه همه افراد است. علاوه بر این، انجام کارها توسط یک نفر باعث خستگی بیش از حد و فشار آوردن روی آن فرد، کاهش سرعت انجام کارها و در نهایت کاهش کیفیت می شود. پس اگر می خواهید خانه تکانی سریع و کاملی داشته باشید، باید دست به دست هم بدهید. برای تمیز کردن خانه روزهایی را انتخاب کنید که همه اعضای خانواده حضور دارند. برای هر کس وظیفه خاصی را مشخص کنید. به طور مثال، تمیز کردن اتاق هر فرد توسط خودش می تواند پیشنهاد خوبی باشد. همچنین، با توجه به مهارت های هر عضو از خانواده، می توانید کار ها را به خوبی تقسیم کنید. برای مثال، پاک کردن شیشه ها را به پدر خانواده بدهید. اتاق خواب فرزندتان را نیز به خودش محول کنید.

تهیه وسایل مورد نیاز قبل از شروع کار

با نگاه کردن به لیست کارها که قبلا تهیه کرده این به سادگی تشخیص می دهید که چه وسایلی نیاز دارید. انواع شوینده ها، دستمال های مناسب برای هر سطح، جارو و طی از متداول ترین وسایل مورد نیاز برای تمیز کاری هستند. بهتر است لیست کاملی از تمام وسایل مورد نیاز خود تهیه کنید. وسایل لازم را قبل از شروع به کار بخرید و در دسترس خود و دیگران قرار دهید. اگر وسط انجام کار متوجه شوید که کمبودی در تجهیزات مورد نیاز وجود دارد. متوقف کردن کارها، خرید کردن و شروع مجدد بسیار زمانبر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع خانه تکانی سریع مطمئن شوید که هرچیزی در ادامه نیاز خواید داشت را قبلا تهیه کرده اید. خرید آنلاین وسایل می تواند در زمان و انرژی شما به طرز موثری صرفه جویی کند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که با دریافت و استفاده از کد تخفیف اسنپ مارکت، محصولات مورد نیاز خود را سریعتر و ارزان تر تهیه کنید.

تعیین جایگاه مناسب هر وسیله

دسته بندی وسایل اضافی

بسیاری از وسایل منزل در طول خانه تکانی عید به عنوان وسایل اضافی شناسایی می شوند. این لوازم می توانند در نهایت سر نوشت های مختلفی داشته باشند. بعضی از آن ها وسایل نو و سالمی هستند که به هر دلیلی بلا استفاده شده اند؛ مثل لباس هایی که دیگر اندازه ما نیستند. این کالا ها معمولاً به افراد ضعیف و فقیر اهدا می شوند.

دسته دوم لوازم دارای نقص های جزئی هستند که نیاز به تعمیرات دارند. گروه آخر هم شامل لوازمی است که باید دور ریخته شوند. پیشنهاد ما برای سامان دادن به این لوازم این است که 3 جعبه مختلف تهیه کنید و این 3 گروه مختلف را از همان ابتدا به صورت تفکیک شده قرار دهید. به این طریق مرتب کردن قفسه ها، کمد ها و کابینت ها بسیار آسان تر و سریع تر خواهد بود.

تمیز کردن را از بالاترین نقطه شروع کنید

یکی از نکات مهم برای انجام یک خانه تکانی سریع و کامل در نوروز دقت به اولویت هاست. پیشنهد ما به شما این است که برای تمیز کردن هر بخش از منزل، از بالاترین نقطه کار را شروع کنید. به طور مثال ابتدا سقف ها، سپس قسمت های بالایی دیوار ها، بعد از پایین دیوار و در نهایت کف را تمیز کنید.

دلیل این توصیه جلوگیری از آلودگی مجدد است. اگر شما دیوار ها را تمیز کنید و بعد به سراغ سقف بروید، ممکن است آلودگی های سقف به دیوار ها نیز یرسد و مجبور شوید دوباره آن ها را تمیز کنید.

خرید کردن در روز های خانه تکانی را فراموش کنید

معمولا هنگام خانه تکانی برای دسترسی بهتر به همه نقاط باید وسایل را جا به جا کنید. این موضوع خانه شما را از نظم همیشگی خارج می کند. در واقع وسایل از جای خود خارج می شوند و باعث بهم ریختگی منزل شما می شوند. حالا خرید کردن و اضافه کردن لوازم جدید به آن ها به شدت باغث هرج و مرج خواهد شد. به همین دلیل بهتر است خرید کردن را به روز های دیگر موکول کنید.

 بهتر است کار را برای یک خانه تکانی سریع نوروزی از اتاق ها شروع کنید

تمیز کردن اتاق ها یکی از زمانبر ترین بخش ها در خانه تکانی است. بهتر است کار را از آنجا آغاز کنید. اولین قدم می تواند مرتب کردن کمد لباس ها باشد. بعد از عید نوروز دیگر به لباس های زمستانی خود نیاز ندارید به همین دلیل می توانید آن ها را در خانه تکانی کاملا بشویید و برای زمستان بعد در یک مکان مناسب قرار دهید. بعد از مرتب کردن کمد ها، قفسه ها و کشو ها به سراغ دیوار ها و کف بروید. حالا کار شما در این اتاق به پایان رسیده است. برای انجام سریع تر و آسان تر کارها بهتر است مرتب کردن اتاق هر فرد به خودش واگذار شود

همه قسمت های خانه را ناگهان به هم نریزید

به هم ریختگی بیش از حد و بی نظمی باعث می شود کار ها به خوبی پیش نروند. اگر همه بخش های خانه را ناگهان به هم بریزید، بی نظمی ایجاد می شود و باعث می شود در انجام کار ها دچار سردرگمی شوید. توصیه ما این است که ابتدا یک قسمت را کاملا تمیز کنید و سپس به سراغ قسمت های دیگر خانه بروید.

با انجام این کار با آرامش و نظم کار ها انجام می شوند. از سمت دیگر، زمانی که خسته شوید بخش های دیگر خانه به هم ریخته نیستند و می توانید برای استراحت از آن جا استفاده کنید.

به خانه تکانی به چشم یک تفریح نگاه کنید

اگر خانه تکانی در ذهن شما به عنوان یک کار اجباری باشد، انجام آن برای شما بسیار سخت خواهد شد. به همین  دلیل بهتر است به این کار به چشم یک سرگرمی مثبت نگاه کنید و آن را با علاقه انجام دهید. این موضوع باعث می شود خانه تکانی شما سریع، کامل و با کیفیت انجام شود. یکی از راهکار های مفیدی که به شما پیشنهاد می دهیم گوش داده به موسیقی های محبوبتان در حین انجام کار است. همچنین دانستن تکنیک های طلایی خانه تکانی می تواند نتیجه دلخواه شما را سریع تر فراهم کند.

 وعده های غذایی کامل و مقوی را فراموش نکنید

برای انجام هر کاری به انرژی نیاز داریم. اگر بخواهید خانه تکانی را فشرده و با سرعت انجام دهید باید انرژی لازم برای این کار را داشته باشید. یادتان باشد که حفظ سلامتی در هر مقطع از زندگی اولویت است. بنابر این هرگز به خاطر انجام خانه تکانی وعده های غذایی خود را حذف نکنید.

می توانید پیش از شروع کار غذای خود را به همراه مقداری خوراکی مناسب آماده کنید. از مواد غذایی مقوی و کم کالری استفاده کنید تا هم به بدن شما نیروی لازم برسد و هم تناسب اندام شما در روز های منتهی به عید نوروز به هم نریزد.

1.5 2 رای
این نوشته چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments